KKTC, İsias Otel’i davası için savcı görevlendirdi

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinde Adıyaman‘da yıkılan İsias Otel’de birden fazla öğrenci 35 kişilik Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) gelen sportmen kafilesinin hayatını kaybetmesine ait açılan dava ile ilgili KKTC Başsavcılığı isimli sürecin takibi için savcı görevlendirdi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinde Adıyaman‘da yıkılan İsias Otel ile ilgili dava devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, birçok ortaokul öğrencisi 35 kişilik atlet kafilesinin hayatını kaybetmesi ait açılan dava ile ilgili savcı görevlendirdi. Adıyaman Savcılığından gelen isimli yardımlaşma talebi doğrultusunda görevlendirilen savcı, İsias enkazında hayatını kaybeden 35 kişinin yakınlarının sözlerini alacak. KKTC’de elde edilecek kanıtlar ve alınacak tabirler, Türkiye’de yürütülen dava belgesinde konulacak.

65 bireye mezar oldu

Adıyaman’daki İsias Otel, 6 Şubat tarihinde saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntıda birinci sarsıntıda yıkılarak KKTC kafilesinden 35, Türkiye Rehberler Birliği üyesi 30, toplam 65 şahsa mezar olmuştu. Yapılan araştırmalar sonucu otelin üretim etabında ihmaller zinciri ortaya çıkmıştı.

En büyük hissedar Ahmet Bozkurt’un öncülüğünde, Efe Bozkurt, Ulviye Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt, Bilge Açık ve Seda Zeren iştirakinde 2021 yılında faaliyete geçirilen otelin daha evvel apartman olduğu belirtilmişti. İki apartmanın birleştirildiği, kolonların kesildiği tabir edilmiş, otelin yapı kontrolünden geçemediği için mühürlendiği lakin bir müddet sonra tekrar faaliyete geçtiği ortaya çıkmıştı.

KKTC’den giden mühendis ve mimarlardan oluşan heyet tarafından yapılan inceleme sonucu otelin beton kalitesinin bariz bir formda düşük olduğu, çakıl ve kum olarak dere çakılı ve kumu kullanıldığı tespit edilmişti. Raporda, beton karışımının elle yapılan denetimde dahi çarçabuk dağıldığı yazılmıştı.

Otel sahipleri tutuklanmıştı

Başlatılan soruşturma kapsamında İsias Otelin sahipleri Ulviye Bozkurt, Şule Özbek, Efe Bozkurt, Ahmet Bozkurt ve Mehmet Fatih Bozkurt gözaltına alınarak adliyeye sevk edilmişti. Adıyaman Adliyesi’ne sevk edilen zanlılardan otelin sahipleri ve yöneticileri Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih ve Efe Bozkurt, mahkemece tutuklanarak, Siverek Cezaevine nakledilmişti. Öteki şüpheliler Ulviye Bozkurt ve Şule Özbek hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı ve isimli denetim önlemi uygulanmasına karar verilmişti. – LEFKOŞA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir