7 ayın en düşük kredili satışı… Konutta yüksek faiz etkisi

Ülke genelinde konut satışları temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 16.7 artarak 109 bin 548 oldu. Böylelikle şubat ayında başlayan ve beş aydır süren düşüş serisi sona erdi. Yıllık bazda yaşanan artışta geçen yıl temmuzda bayram tatili ve kredi sınırlaması yüzünden satışların düşük seyretmesi de tesirli oldu. Mesai günü başına yapılan konut satışlarına bakıldığında da bu yıl temmuz ayı, geçen yılın gerisinde kaldı.

Kredi faiz oranlarındaki artış hem toplam satışta, hem de kredili satışta tesirini gösterdi. Banka kredili konut satışı temmuz ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 24.1 düşüş göstererek 14 bin 533 oldu. Toplam konut satışları içinde kredili satışların hissesi yüzde 13.3’e kadar geriledi. Böylelikle kredili satış hissesinde son yedi ayın en düşük düzeyi görüldü. Peşin ve senet üzere öbür satış çeşitleri ise yüzde 27.1 artışla 95 bin 15 oldu.

YÜZDE 71’İ İKİNCİ EL

Hem yeni konut fiyatlarının yüksek olması hem de üretimdeki düşüş nedeniyle temmuzda da tüketicinin yüklü tercihi ikinci el konutlar oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, Türkiye genelinde temmuzda sıfır konut satışı yıllık yüzde 10.3 artarak 31 bin 641 oldu. Toplam konut satışları içinde birinci el konut satışının hissesi yüzde 28.9’da kaldı. İkinci el konut satışları ise yüzde 19.5 artış göstererek 77 bin 907 oldu ve hissesi yüzde 71.1 olarak hesaplandı.

YABANCIYA SATIŞ AZALDI

Yabancılara yapılan konut satışları temmuzda bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 28.9 azalarak 2 bin 801 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 2.6’ya geriledi ve Ağustos 2020 tarihinden bu yana en düşük oran görüldü. Yabancıya konut satışlarında birinci sırayı 996 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı 832 konut satışı ile İstanbul ve 263 konut satışı ile Mersin izledi. Rusya geçen ay da tepedeki yerini korudu. Rusya vatandaşları Türkiye’den 772 konut satın aldı. Onları sırasıyla 272 konut ile İran, 204 konut ile Irak ve 146 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi. Yabancılara yapılan konut satışları ocak-temmuz devrinde ise bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 43.9 azalarak 22 bin 76 oldu.

GÖZLER YENİ KAMPANYADA

Şubat ayında yaşanılan zelzele, sonrasında süratle artan fiyatlar ve krediye ulaşım sorunu konut satışlarını olumsuz etkiledi. Satışlar, ocak-temmuz devrinde bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 17.7’lik düşüşle 675 bin 327 olarak gerçekleşti. Yedi aylık periyoda bakıldığında, yıl sonunda toplam satışın geçen yılın gerisinde kalması bekleniyor. Lakin bir öteki beklenti de yeni kampanya. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, birinci defa mesken alacaklar için yeni bir çalışmanın yapılacağının sinyalini vermişti. Artık hem tüketici hem de firmalar yeni alım kaidelerini merakla bekliyor. kredi faizinin geçmişte olduğu üzere avantajlı noktalara çekilmesi halinde, konut satışlarının yılı beklentilerin üzerinde kapatması da mümkün görünüyor.

ARSA-TARLA İLGİSİ SÜRÜYOR

Konut alamayan lakin gayrimenkule yatırım yapmak isteyen kesitin ARSA-tarla ilgisi sürdürüyor. İstanbul Gayrimenkul Değerleme bilgilerine nazaran, arsa, tarla, ofis ve dükkândan oluşan ‘konut dışı gayrimenkul satışı’ temmuz ayında 149 bin 710 oldu ve konut satış sayısını aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir