Çin’in uydusu TanSat ‘insan kaynaklı’ sorunları bildirdi

Advances in Atmospheric Sciences mecmuasında Salı günü yayınlanan bir araştırmaya nazaran, uzay tabanlı monitör, TanSat’ın CO2 müşahedelerine ve Avrupa uydusu Copernicus Sentinel-5 Precursor’dan gelen nitrojen dioksit (NO2) ölçümlerine dayalı insan faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını tespit etti. 2016 yılında fırlatılan TanSat, Çin’in birinci global karbondioksit izleme uydusu ve Çince’de “Tan”, “karbon” manasına geliyor.

KARBONDİOKSİT ÖLÇÜLERİNİ İNCELİYOR

Dünyadan yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta güneş aydınlatmasıyla senkronize olan bir yörüngeye gönderilen 620 kilogram yükündeki TanSat uydusu, atmosferdeki CO2 konsantrasyonunu, dağılımını ve akışını izliyor. Yakın vakitte TanSat aygıtlarının ölçüm hassasiyeti yeni algoritmalar yüklenerek büyük ölçüde geliştirildi.

Çinli ve Finli araştırmacılardan oluşan memleketler arası bir takım, 2018 Mayıs ayında Çin’in kuzeyindeki Tangshan kenti yakınlarında ve 2018 Mart ayında Tokyo yakınlarında yakalanan TanSat datalarını kullandı. Araştırmaya nazaran, daha sonra takım elde edilen bilgileri birebir tarihlerde tıpkı kentler üzerindeki nitrojen dioksit ölçümleriyle karşılaştırdı.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Atmosferik Fizik Enstitüsü’nden (IAP) araştırmanın birinci muharriri Yang Dongxu, bunun “insan kökenli dumanların saptanmasına ve CO2-NO2 oranının tahlil edilmesine” yardımcı olduğunu söyledi. Araştırmanın ortak müelliflerinden Janne Hakkarainen de, Tangshan ve Tokyo’daki oranların emisyon envanterleriyle uyumlu olduğunu belirterek, bunun “TanSat bilgi tahlilinde değerli bir adım” olduğunu kaydetti. Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü ile birlikte çalışan Hakkarainen, “Bir sonraki adım, emisyonları çıkarmak ve CO2 ve NO2 dumanlarının ortak tahlilini içeren TanSat-2 kadro uydusuna hazırlanmaktır” dedi.

TanSat, Çin’in global karbon döngüsü üzerine araştırma yapan birinci CO2 izleme misyonudur. IAP araştırmacısı olan makalenin ortak muharriri Liu Yi, TanSat vazifesinin yeni jenerasyonu olan TanSat-2’nin artık tasarım etabında olduğunu belirtti. TanSat-2, bir kenti yahut bir kaynak noktasını sabah ve öğlenden sonra olmak üzere günde iki kere izleyecek biçimde en az iki yörüngeye yerleştirilmiş uydulardan oluşan bir uydu kadrosudur.

Liu TanSat-2’nin, kentin merkezi bölgesinden kırsal alanlara kadar olan karbondioksit gradyanını kaydetmek için 800-1000 kilometre alan genişliğiyle kentleri izlemek için kullanılmasının beklendiğini ve emisyon iddiası doğruluğunu uygunlaştırmak için 500 metrelik bir ayak izi boyutu kullanacağını kaydetti. Liu, “Amacımız, karbon döngüsü hakkındaki bilgimizi geliştirmek ve karbondioksit kaynaklarını ve yutaklarını ve belirsizliklerini daha fazla tahlil etmek ve sınırlamak için uydu ölçümlerini kullanmak” dedi.

Atmosferdeki CO2 konsantrasyonu son 150 yılda 280 ppm bedelinden 400 ppm’e yükseldi ve bu, geçen yüzyılda ortalama global sıcaklıklarda yaklaşık 0,7 santigrat derece artışa yol açtı. Fosil yakıt yanmasından kaynaklanan emisyonlar bilhassa lokaldir ve global emisyonların yüzde 70’inden fazlasından sorumlu olan kentsel alanlar baskın katkıcılardır. Bu nedenle, kentlerden gelen insan kaynaklı emisyonlar hakkında yüksek hassasiyetli datalar elde etmek için daha fazla karbon uydusuna muhtaçlık bulunuyor.

Yang, “Sonuçlar, Çin’in karbon uyduları için piyasanın açılmasına yardımcı olacak kentsel karbon emisyonlarını nicel olarak tespit etme ve hesaplamadaki teknik kabiliyetini gösteriyor” dedi. Çin, 2021 Temmuz ayında ulusal bir karbon piyasası kurdu ve 14 Eylül’e kadar yaklaşık 8,6 milyar yuan (yaklaşık 1,2 milyar ABD doları) pahasında 195 milyon ton karbon emisyon kotası kümülatif cirosu gerçekleştirdi. Çin, 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını en üst seviyeye çıkarmayı ve 2060 yılına kadar evvel karbon nötrlüğü elde etmeyi taahhüt etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir