Almanya Başbakanı Scholz’e Leopard 2 baskısı

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak da Telegram’dan yaptığı paylaşımda, ülkesine tank sevkiyatı yapılmasını istedi. Yermak, “Ukrayna’ya tank sevkiyatı en kısa mühlet içinde açıklığa kavuşturulmalı” dedi.

Scholz’un koşulu

Ancak medyada yer alan haberlerde Almanya Başbakanı Olaf Scholz Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatı için bir ön koşul sunduğu belirtildi. Reuters haber ajansı, Amerikan Wall Street Journal ve Alman Süddeutsche Zeitung ve Bild gazetelerine nazaran Scholz Alman tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi için ABD’nin Abrams muharebe tanklarını Ukrayna’ya vermesini koşul koşuyor. Gazetelerin haberlerinde, Almanya Başbakanı’nın bu koşulunu geçen günlerde birçok muhatabına ilettiği belirtildi.

Almanya Başbakanı Scholz Çarşamba günü Davos’taki Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada da Almanya’nın tanklar konusunda tek başına hareket etmeyeceğine işaret etmişti. Ukrayna’nın askeri açıdan ne kadar mühlet gerekiyorsa destekleneceğini söylemiş fakat Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın, Rusya ve NATO ortasındaki bir savaşa dönüşmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Almanya’nın onay vermesi gerekiyor

Polonya Ukrayna’ya 14 Leopard tankı vermeyi teklif etti. Lakin teslimat öncesinde tankların modernize edilmesi bekleniyor. Polonya’nın yanı sıra İngiltere de Ukrayna’ya 14 adet Challenger 2 tankı göndereceğini açıkladı.

Reuters‘e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililer, Washington’un Almanya’ya Rusya’nın ilkbaharda beklenen taaruzu nedeniyle Leopard tanklarının Ukrayna’ya teslim edilmesine müsaade vermesi için ısrar edeceğini belirtiyor. Almanya Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatı konusunda kritik bir kıymete sahip. Zira tankların Almanya imali olması nedeniyle, öteki ülkelerin sevkiyatına Berlin’in onay vermesi gerekiyor.

ABD Savunma Bakanı Austin’in Almanya temasları

Perşembe günü Almanya’ya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in temaslarında da bu bahsin ele alınması bekleniyor. Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan üst seviye bir yetkili Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Almanya ziyaretine ait olarak yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanı Almanlara bu konuda baskı yapacak” dedi.

Söz konusu yetkiliye nazaran birçok ülkenin sahip olduğu Leopard tanklarının Ukrayna’ya süratli bir biçimde teslim edilmesi en mantıklı tahlil. Savunma Bakanlığı’ndan bir öbür yetkili Reuters‘e, “Biz bu haftanın sonuna dek ilerleme sağlayacağımız konusunda çok iyimseriz” diye konuştu.  

Kısa bir müddet evvel Kiev’i ziyaret eden bir Amerikan yetkili Amerikan Savunma Bakanlığı’nın Kiev’in Abrams muharebe tankları talebine karşı hazırlıklı olmadığını belirtti. Bu yetkili bu durumu, “Abrams tankları çok karmaşık bir aygıt. Çok değerli. Çalıştırılması çok güç. Bir gaz türbini var” kelamlarıyla gerekçelendirdi. 

Reuters’in Alman hükümet etraflarından aldığı bilgilere nazaran Alman hükümeti öteki ülkelerin Ukrayna’ya Leopard tankı göndermelerine müsaade verebilir ancak kendisi bir teslimata sıcak bakmıyor.

“İngiltere’nin kararı Almanya için sürpriz oldu”

İngiltere’nin Ukrayna’ya Challenger tankı verme kararı ise Almanya için sürpriz oldu. Reuters’e konuşan Alman hükümet kaynakları, “Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot sistemleri ve 40 Marder tipi zırhlı muharebe aracı verme kararı sonrasında İngiltere’nin davranışı iç siyasi baskıdan kaynaklanıyor” dedi. Bu kaynaklara nazaran Ukrayna’ya tank gönderilmesi konusu tabu değil lakin bunun müttefiklerin gerisinden yapılması, ortak gayeye hizmet etmiyor.

Ramstein buluşması

Almanya’nın bugün vazifesine resmen başlayan Savunma Bakanı Boris Pistorius, bugün Almanya’da temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’le birlikte yarın Ramstein’a gidecek. Burada Amerikan hava üssünde yapılacak Ukrayna’ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Küme toplantısına 30 ülkenin savunma bakanının katılması bekleniyor. Savunma Bakanı Hulusi Akar da toplantıya katılacak. Toplantıda, Rusya-Ukrayna savaşında yaşananlar, bölgedeki son durum ile askeri yardımların görüşülmesi bekleniyor.

Muhalefetten Scholz’e baskı

Öte yandan Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarının gönderilmesi konusunda muhalefetteki Hristiyan Birlik Partileri de (CDU/CSU) Scholz hükümetine baskı yapıyor. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) meclis küme lider yardımcısı Johann Wadephul Federal Meclis’te yaptığı açıklamada, Alman Meclisi’nin ilkbaharda Ukrayna’ya ağır silahlar gönderme kararı aldığını hatırlatarak, “Ağır silah, tanktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir