Nevruz mesajı paylaşan Bahçeli, HDP’yi ziyaret eden Kılıçdaroğlu’na yüklendi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 Mart Nevruz Bayramı hasebiyle bir bildiri yayınladı. Bildirisinde Kılıçdaroğlu’nu da amaç alan Bahçeli, CHP önderinin HDP ile ertelenmiş buluşmasını Nevruz Günü gerçekleştirmesini eleştirerek bu durumu şanssız olarak nitelendirdi.

“DEPREM VE SEL FELAKETİ MİLLETİMİZİ ACIYA BOĞMUŞTUR”

Bahçeli, bildirisinde şunları söyledi: “Son bir asrın en büyük felaketi olan 6 Şubat 2023 tarihli Pazarcık ve Elbistan merkezli iki farklı zelzele ile birlikte Adıyaman ve Şanlıurfa’da yaşanan çok yağışlar, bundan mülhem sel ve taşkınlar milletimizi ziyadesiyle sarsmış ve acıya boğmuştur. Türk milleti karşısına çıkan doğal zorlukları ve doğal olmayan çetin manileri “Hep Birlikte Aşma” iradesi göstererek direncini, dirayetini ve metanetini azami seviyelerde sergilemiştir.

“MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİKLE DAİMA BİRLİKTE YAŞAMA”

‘Bugüne İstikrar, Yarına Huzur’ telakkisi ‘Hep Birlikte Başarma’ kararlığıyla taban ve temel bulmuştur. “Milli Birlik ve Kardeşlikle Daima Birlikte Yaşama” tercihi kahraman ecdadımızın ve ulu tarihimizin ihmal ve inkar edemeyeceğimiz kutsal bir emaneti olarak maşeri vicdana yerleşmiştir.

Felaketlerin derin yaralarını sarmak, kayıplarımızın ızdırap veren izlerini silmek niyetiyle “Yeni Yüzyılda Yeni Bir Hayat ve Yeni Türkiye”yi “Hep Birlikte Kurma” seferberliği bütün imkanlar eşliğinde harekete geçmiştir. Bu süreçte “Devlet Milletiyle” elele vermiş, “Her Şeyden Evvel Türkiye” ahlak ve fazileti öne çıkmış, bu suretle öncü ve başkan bir boyut kazanmıştır. Elbette Türkiye ve Türk milleti sevdamızın burçlarıdır. “Önce Ülkem ve Milletim” kavrayışı hayata, hadiselere ve siyasete bakışımızın an fikridir. Bizim nazarımızda 85 milyon Türk vatandaşımız büyük Türkiye’nin şah damarı, şahbaz dimağıdır.

“HİÇBİR DAYATMAYA KUŞKUSUZ BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Ülkemiz hiçbir probleme, hiçbir ayak bağına, hiçbir dayatmaya kuşkusuz boyun eğmeyecektir. Yıkıntılar ortasından inançlı, sağlam, insanca yaşama müzahir konutlar bir yıl içinde hak sahiplerine inşaları tamamlanarak kesinlikle teslim edilecektir. Bu taahhüt cumhurun şahsen ulaşacağı maksadıdır. Kardeşliğimizin ikram ve prestiji ağır sıkıntıların üstesinden gelmek için yegane güç kaynağımızdır. Baharı karşıladığımız bu yılki Nevruz Günü’nde kalplerimiz yaslı, gözlerimiz yaşlı, gönüllerimiz buruk olsa da, Türkiye’yi yeni baştan ihya ve imar etme gayemiz tıpkı demir sağları eriten tarihi irade kadar kudret ve kuvvet içermektedir.

“NEVRUZ’UN GERÇEK MANA VE İLETİSİNE ÇOK MUHTAÇLIK VARDIR”

Bilindiği üzere Nevruz, asırlar boyunca Türk coğrafyalarında birlik, dirlik, barış ve huzuru sembolize eden müstesna bir günün ismidir. Bugünkü külfetli günlerimizde Nevruz’un gerçek mana ve iletisine çok gereksinim vardır. Sırf bir mevsim döngüsü olarak yorumlamanın yetersiz kalacağı Nevruz Bayramı, tıpkı vakitte bolluk ve rahmetin, dostluk ve kardeşliğin, kaynaşma ve kucaklaşmanın da timsalidir.

“NEVRUZ SAHİDEN DE ESASLI BİR KUCAKLAŞMA FIRSATIDIR”

Bu kutlu gün ataletin, yılgınlığın, yorgunluğun ve telaşın geride bırakılmasını; tazelenmiş umutlarla, tırmanmış heyecanlarla geleceğin kavranmasını vaaz ve vaat etmektedir. Nevruz bir diriliş anısı, bir doğruluş atılımı, bir yükseliş atılganlığı, yeni bir güne yürüyüş adımıdır. Türkiye geleceğini Nevruz’un bereketli çehresiyle, birlik davetiyle kuracak, kesinlikle başarılı olacaktır. Birebir vakitte binlerce yıllık tarih süreci içerisinde, büyük Türk milletini ortak sevinç ve tasada, ortak geçmiş ve gelecek paydasında buluşturan Nevruz sahiden de esaslı bir kucaklaşma fırsatıdır. Bu kadim kültürel mirasımız ulusal birlik ve beraberliğimizin kaynaklarından birisidir.

“NEVRUZ, GEÇMİŞLE BUGÜN ORTASINDA ÇOK DEĞERLİ KÜLTÜREL BİR KÖPRÜDÜR”

Türk dünyasında “Sultan Nevruz’ ismiyle kutlanan bu günde esas dileğim, milletimizin birlik ve dirliğinin ebediyete kadar vasıl olması ve dünyanın her yerinde barışın, iyiliğin ve istikrarın hakim olmasıdır. Türk milletinin hem cet hem de ana yurdunda baharın müjdecisi olarak özel ve kıymetli bir yeri bulunan Nevruz Bayramı taşıdığı derin mana itibariyle; Türk milletinin Ergenekon’dan çıkışını ve müteakip asırlarda kademe kademe sıçrayışını tabir etmektedir. Balkanlar’dan Sibirya bozkırlarına kadar uzanan görkemli bir coğrafyada kutlanan Nevruz, geçmişle bugün ortasında çok değerli kültürel bir köprüdür. Yakılan ateşler, tutuşan eller, çarpan yürekler, sevinç saçan gözler, gülümseyen yüzler, müşfik vicdanlar, reddedilen ihtilaflar, dışlanan makûs emeller Nevruz’un kültürel dokusunu, tarihi tabiatını gözler önüne çıkarmaktadır. Nihayetinde ümidimiz ve tesellimiz de budur.

“HİÇBİR KAİDE ALTINDA BÖLÜCÜ EMELLERE GEÇİT VERİLMEYECEKTİR”

Doğudan batıya, kuzeyden güneye birebir inanç, birebir irade, birebir hissiyatla bir ortaya gelen ulusal gönüller bu coğrafyayı vatan yapmış ve sonsuza kadar var olacağımızı da cümle aleme ispat ve ilan etmişlerdir. Bir arada ağlayıp birlikte gülen; bayram günlerinden yas tutulan devirlere kadar her şeyi birlikte paylaşan aziz millet fertleri inanıyorum ki, hiçbir kaide altında bölücü emellere geçit vermeyecektir.

“NEVRUZ, BÖLÜCÜLERİN DEĞİL TÜRK’ÜN BAYRAMIDIR”

Nevruz, ulusal yazgı iştirakimizin ve kardeşlik bağlarımızın mihenk taşı olduğu kadar parlayan da sembolüdür. Birebir halde bölücülerin, gayri ulusal çevrelerin, millete şaşı bakan çarpık zihniyetlerin, terörizme yakasını kaptırmış lekeli mihrakların değil, Türk’ün ezeli bayramı, Türk milletinin ebedi bayram günüdür. Nevruz’u şer ve şiddet dolu gayelerine gereç yapmaya teşebbüs edenler zulme sözcülük, zillete gözcülük yapan odaklardan diğeri değildir.

CHP’YE ELEŞTİRİ

CHP ile HDP’nin ertelenmiş buluşmasını Nevruz Günü gerçekleştirmesi ise hem bir talihsizlik hem de kimin kimlerle emel ve hedef birliği içinde olduğunun üzeri karalanmış yakışıksız resmidir.

“NEVRUZ, TÜRK MİLLETİNİN ERGENEKON ATEŞİDİR”

Baharımızı kışa dönüştürmek için yan yana gelenler 14 Mayıs’ta ulusal iradenin ihtişamıyla tasfiye ve telin edileceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti’ni çekiçle örs ortasına sıkıştırmaya çalışanlar hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Nevruz, büyük Türk milletinin hürriyet ruhunun kabararak taştığı, dar bir alandan çıkarak kıt’aları yönetmeye talip olduğu kutlu Ergenekon ateşidir. Bu ateşin hiç sönmeden milletimizin istikbalini aydınlatması, Türk ve Türkiye Yüzyılının önünü açması samimi dileğimdir.

Deprem ve sel afetlerinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmetler, tedavi gören vatandaşlarımıza şifalar diliyorum. Çok geniş bir coğrafyada varlık gayreti veren aziz milletimin ve tüm soydaşlarımızın Nevruz Bayramı’nı kutluyor, hepsine birden sağlıklı, huzur dolu ve başarılarla geçecek bir ömür temenni ediyorum.

Kış mevsiminin gerisinden bahara kapı aralayan bu ‘Yeni Gün’ün, barış, huzur ve kardeşliğimizi pekiştirmesini, ayrıyeten yarın karşılayacağımız Ramazan-ı Şerif’in aziz milletimize ve Türk-İslam alemine mübarek olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir