İnsan kafatasından yapılmış tarak şaşırttı

Londra Arkeoloji Müzesi’ndeki arkeologlar, İngiltere, Cambridgeshire yakınlarındaki Bar Hill’deki Demir Çağı bölgesinde bulunan az ve eşsiz bir eser tespit ettiler: insan kafatasının bir kısmından yapılmış 2.000 yıllık bir tarak. Objeye “Bar Hill tarağı” ismini veren arkeologlar, keşfin Demir Çağı insanlarının mahallî geleneklerini aydınlatabileceğine inanıyor. Britanya’da şimdiye kadar yalnızca iki insan kemiği tarağı bulundu ve ikisi de Bar Hill tarağının 15 mil yakınında ortaya çıkarıldı.

Londra Arkeoloji Müzesi’nden (MOLA) arkeoloji ekibi başkanı Michael Marshall yaptığı açıklamada, “Bu büyüleyici bulgunun, sırf Cambridgeshire’ın bu bölgesinde yaşayan Demir Çağı toplulukları tarafından yürütülen bir geleneği temsil etmesi olasıdır” dedi.

“2000 yıl evvel yaşayan insan kümelerinde bu çeşit hiper-yerel tesirleri görebilmek nitekim şaşırtan.”

Yıllar boyunca, Demir Çağı alanlarındaki arkeolojik hafriyatlar, kol ve bacak kemiklerinden yapılmış aletler üzere insan kemiklerinden yapılmış çok sayıda eser ortaya çıkardı. Bu, birçok tarihçinin insan kemiklerini yine kullanmanın Demir Çağı Britanya’sında hayli yaygın bir ritüel uygulama olduğuna inanmasına yol açtı. Hayvan kemiklerinden yapılan taraklar da hayli yaygındı, hem dokuma işlerinde hem de saç şekillendirmede kullanılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir