Ghosting de bir psikolojik şiddet biçimi Ghosting uygulanan kişi sorunu kendinde aramamalı


İkili ilişkilerde gündemde olan ‘ghosting’in, bir anda tüm iletişim kaynaklarını kesme ve karşı tarafı yok sayma hali olduğunu belirten uzmanlar, ghosting yapan kişilerde sorumluluk duygusunun gelişmediğini, empati yeteneğinin düşük olduğunu söylüyor. Bir bireyi, duygularını ve iletişimi yok saymanın çok ciddi bir duygusal istismar olduğunu dile getiren Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, psikolojik şiddetin fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabileceğinin altını çiziyor. Bu durumun maruz kalan kişinin davranışlarıyla ilgili olmadığını belirten Taşkın, günlük işlevselliği etkileyen noktaya gelindiyse psikoterapi desteği alınmasını öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, son zamanlarda en çok konuşulan terimler arasında olan ghosting hakkında açıklama yaptı.

 

İletişimi yok saymak ciddi bir duygusal istismar

Son dönemlerde kadın-erkek ilişkilerinde oldukça sık gündeme gelen ‘ghosting’in, ilişkide bir anda tüm iletişim kaynaklarını kesme ve karşı tarafı yok sayma hali olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Taraflardan biri yaşanan tüm iletişimi yok saymış ve ilişkiden çekilmiş olur.” dedi.

Bir bireyi, duygularını ve aradaki iletişimi yok saymanın çok ciddi bir duygusal istismar olduğunu belirten Taşkın, “Psikolojik şiddet başlığı altına alınabilir. Şiddet sadece fiziksel olmak zorunda değil.” diye konuştu.

 

Sorumluluk duygusu gelişmemiş, empati yeteneği düşük kişiler ghostinge başvuruyor

Ghosting yapan kişilerde genellikle sorumluluk duygusunun gelişmediği, empati yeteneğinin düşük olduğunun tespit edildiğine dikkat çeken Taşkın, “Kişi, iletişimi bitirecek konuşmayı yapabilecek kadar ilişkiye değer vermemiş gibi gösteriyor kendisini. Aslında bu değer vermemesinden çok özgüvensizliğinden kaynaklanabiliyor. Fakat iletişimi birden kesilen kişi kendisini değersiz, yetersiz hissedebiliyor. Durumun kendisi ile ilgili olmadığını anlaması uzun zaman alabiliyor.” ifadelerini kullandı. 

 

Maruz kalan kişinin davranışlarıyla alakalı değil

Ghostingi yapan kişinin, kişiler arası iletişim becerisinin düşük olacağının altını çizen Taşkın, “Bu kişi ile ilişkiye başlamış bile olsanız, romantik ilişki ve ihtiyacınız olduğunda güvenli liman olma açısından beklentinizin çok altında bireylerdir.” dedi.

Ghosting uygulanan kişinin de ilişkide güven algısını tamamen kaybetmiş olabileceğine değinen Taşkın, “Kişi karşı tarafın tüm bu yaptıklarının kendisinden kaynaklandığını düşünebilir. ‘Ben onun gitmesine sebep oldum, suçluyum’ gibi düşüncelere kapılabilir. Aslında durum, maruz kalan bireyin davranışlarıyla tamamen alakasızdır. Kişilerin güven algılarının zedelenmesi ve bir sonraki ilişkileri için duygusal yatırım yapmaktan kaçınmasına sebep olabilir.” diye konuştu.

 

Ghosting, flört şiddetidir

Ghosting davranışlarının, mesajları görmezden gelme, aramalara kayıtsız kalma, plan günü ortadan kaybolma, ilişkiye dair kişiyi ortada bırakma, net olmama, sosyal medyadan aniden çıkarma gibi davranışlar olabileceğini belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, tüm bu davranışların flört şiddeti olduğunu söyledi.

Ghosting uygulayan kişilerde özgüven problemleri, duygusal zeka düşüklüğü, bağlanma sorunları, sorumluluk alamama, empati eksikliği gibi bir çok durum olabileceğine dikkat çeken Taşkın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu duruma maruz kaldıysanız, durumun sizinle değil karşınızdaki kişi ile ilgili olduğunu anlamanız zaman alabilir. Öz güven düşüklüğünüz, yetersizlik ve değersizlik duygularınız tetiklenebilir. Psikolojik şiddet fiziksel şiddet kadar yıkıcıdır. Bu durum uyku, yeme, çalışma düzeni gibi günlük işlevselliğinizi bozuyorsa mutlaka psikoterapi desteği almalısınız.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir