Gerçekte Kaç Yaşında? Youssoufa Moukoko’nun Yaşı Hakkında Belge Yayınlandı

Borussia Dortmund’un yıldız golcüsü hakkında yayınlanan dokümanda gerçek yaşını değiştirdiği argüman edildi.

Borussia Dortmund’lu Youssoufa Moukoko’nun, gerçek yaşının 18 olmadığı uzun müddettir gündemdeydi.

Bild, hususla ilgili yayınladığı evrakla savları tekrar alevlendirdi.

Kamerun’da ‘Youssoufa Mohamadou’ ismine düzenlenen 4621/2000 numaralı doğum dokümanının kopyasında, bahsi geçen çocuğun doğum tarihi 19 Temmuz 2000 olarak gözüküyor.

“Bunte” dergisi, Moukoko’nun özgeçmişini araştırırken evraka rastladı. Gerçek olup olmadığı netlik kazanmayan evrakın yasaklanması için her yola başvuran Moukoko, Kasım 2022’deki birinci ulusal maçından bir gün evvel, sertifikayı mahkeme kararıyla yasaklattı. “Bunte” mecmuasının açtığı dava sonucunda, şubat ayında Frankfurt Bölge Mahkemesi yasağı bozdu.

Moukoko’nun mahkemedeki mağlubiyetinin akabinde mecmua belgeyi birinci defa yayınladı. Şayet evrakın gerçekliği kanıtlanırsa, Moukoko’nun aslında 18 yaşında değil, dört yıl dört ay daha büyük, yani 22 yaşında olduğu ortaya çıkacak.

Moukoko’nun Almanya’daki ebeveynleri taksi sürücüsü Ousman Mohamadou ve konut hanımı Youssoufa Haira. 40 yıldır Almanya’da yaşayan ve 2014 yılında dokuz yaşında olduğu sav edilen Youssoufa Moukoko’yu Hamburg’a getiren Joseph Moukoko, mahkeme önündeki yasaklama süreçleri sırasında Dortmundlu futbolcunun biyolojik babası olduğuna dair yemin etmişti.

Hamburg-Harburg sicil dairesi, Moukoko’nun doğumunun 2016 yılında Almanya’da onaylandığını doğruladı.

Böylece, doğum günü 20 Kasım 2004 olarak resmi dokümana sahip. 

Bild’e konuşan Borussia Dortmund’un avukatı, “Bizim mevcut olan tüm resmi evraklar, Moukoko’nun 2004’teki doğum tarihini doğruluyor.” ifadelerini kullandı.

Ancak sicil dairesi, bu dokümanların Almanya’da hangi kaynaklara dayanarak yapıldığını açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir