Fahrettin Altun’dan İsmail Saymaz’ın “Erdoğan’ı çok kızdırmış” iddiasına yanıt: Bu dedikodular külliyen yalan

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazeteci İsmail Saymaz’ın “Cumhurbaşkanı, bir nedenle Fahrettin Altun‘a çok öfkelenmiş. Hatta argüman o ki, Cumhurbaşkanı’nın buyruğu ve talimatı üzerine tarifeli uçakla Fahrettin Altun geri gönderilmiş” kelamlarına cevap verdi. Altun, kulis haberciliği altında dedikoduculuk yapıldığını ve iftiralar atıldığını söyleyerek savları yalanladı.

Altun’un açıklamaları şöyle:

“Doğru ve emniyetli haberciliğin tüm dünyada kabul görmüş temel gereklilikleri vardır. Bir haberin en başta ‘Ne? Nerede? Ne vakit? Neden? Nasıl? Kim?’ sorularına yanıt veren 5N1K kuralına uygun olması gerekmektedir. Bu kural, üniversitelerde gazeteciliğin birinci dersinde öğretilir. Gazeteci, bir haber yaparken bu soruları sormalı, bu soruların karşılıklarına haberinde yer vermeli ve mutlak surette habere mevzu şahıslardan bahis hakkındaki bilgilerini sormalıdır. Bunlar haberciliğin, gazeteciliğin olmazsa olmazlarıdır.

“YALAN, İFTİRA VE PALAVRALARA TABAN OLUŞTURMAKTA”

Bugün ne yazık ki kelamda ‘siyasal muhalefet’ uğruna birçok medya kuruluşu habercilik yerine dedikoduculuk yapmakta, kelamım ona kulis haberciliği ismi altında, bilinmeyen tabir kalıplarıyla bezenmiş kelamda haberlerle palavra, iftira ve palavralara taban oluşturmaktadır.

“DEDİKODULAR KÜLLİYEN YALANDI”

Gazeteciliğin güvenilirliğini ve saygınlığını zedeleyen dedikodu ve dedikoducular, bugün medya etiği ve basın ahlakı açısından önemli bir sorun haline gelmiş durumdadır. Gazeteciliğin haysiyetini korumak için bu sorun ortadan kaldırılmalıdır. Palavraya, dedikoduya, çarpıtmalara tevessül edenler için meslek prensipleri hiçbir mana söz etmiyor olabilir. Lakin toplumun haber alma hakkı fakat ve lakin doğrulukla yapılan habercilikle eksiksiz ve sağlıklı bir biçimde karşılanabilir. Masa başında üretilen, hiçbir gerçekliği olmayan, siyasi ve ideolojik operasyon maksatlı uydurma birçok tezvirattan biri de bugün şahsım ve bir bakanımız hakkında çıktı. Kelamda ‘haber’ ismi altında ortaya atılan bu dedikodular külliyen palavradır, asılsızdır.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Sayın Cumhurbaşkanımız, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda tarihi adımlar atmış, ülkemizi bölgesel bir güce, global bir aktöre dönüştürmüştür. Bu süreçte kendisiyle bir arada çalışmak, onun hizmetinde olmak bizim için büyük bir gururdur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her platformda, hakikatin yaşaması, doğrunun palavraya galip gelmesi ve dedikoduların bağlantı alanını kirletmemesi için çabaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir