‘Erdoğan sayesinde’ akımını başlatan Mahir Akkoyun: Seçim öncesi bir sopaydı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğraflarının yer aldığı, “Bu eser size kıymetli mı geldi? Erdoğan sayesinde” yazılı etiketleri tasarlayıp toplumsal medya hesaplarından paylaşan grafiker Becerikli Akkoyun, hür bırakılmasının akabinde; Twitter hesabından açıklama yaptı. Akkoyun, “Dün benim üzerimden yapılmaya çalışılan şey, bu sömürü nizamından bıkmış olan milyonlarca beşere seçim öncesinde gösterilmiş bir sopaydı… Birlikte uğraş ederek kazanmak zorundayız ” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğraflarının yer aldığı ve “Bu eser size değerli mı geldi? Erdoğan sayesinde” yazılı etiketleri tasarlayıp toplumsal medya hesaplarından paylaşan Becerikli Akkoyun, dün sabah ailesi ile birlikte İzmir’de yaşadığı meskeninin önünde gözaltına alınmıştı. Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ve Adliye’deki süreçlerin tamamlanan Becerikli Akkoyun, dün akşam saatlerinde de özgür bırakılmıştı.

Akkoyun, özgür bırakılmasının akabinde, Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

“Ben yıllardan beri örgütlü gayret içinde yer almaya çalışan, mevcut toplumsal ve siyasal gündeme dair kendi dünya görüşüm çerçevesinde dizaynlar üreten sosyalist bir görsel bağlantı tasarımcısıyım. Oluşturduğum dizaynlar nedeniyle hakkımda daha evvel de soruşturma açıldı, gözaltına alındım ya da söze çağırıldım. Bu birinci değildi, muhtemelen son da olmayacak.

‘Gösterilen sopa yükselen seslerle ortasından kırılmış oldu’

Dün benim üzerimden yapılmaya çalışılan şey, bu sömürü tertibinden bıkmış olan milyonlarca beşere seçim öncesinde gösterilmiş bir sopaydı. Fakat verilen yansılar ve yükselen sesler bu sopayı ortasından kırmış oldu. Binlerce beşere ulaşması için yaptığım şeyler, beklentilerimin çok ötesine geçerek birkaç saat içinde milyonlarca beşere ulaşarak Türkiye’nin gündemine oturdu. Benim kelamım herkesin kelamı, herkesin kelamı benim kelamım haline geldi. Bu nedenle bana dayanak olan arkadaşlarıma, yoldaşlarıma, STK’lara, siyasi partilere, siyasi parti başkanları ve temsilcilerine, belediye liderlerine, avukatlara, İzmir Barosu’na, gazetecilere, sanatkarlara, aydınlara, çalışanlara, öğrencilere, işçilere, bayanlara, LGBTİ+’lara, velhasıl ismini sayamadığım, dayanak iletilerine dönemediğim herkese teşekkür ederim.

‘Birlikte gayret ederek kazanmak zorundayız’

Bu ülkede gözaltına alınan, uydurma münasebetlerle hakkında soruşturma başlatılan, siyasi duruşu ve çabası gereği tutsak edilen ya da tutsak edilmeye çalışılan tek kişi ben değilim. Bu düzenle hengameli olduğu için tutsak edilen, alıkonulan, bedel ödetilen milyonlarca insan var. Bizi yoksulluğu, sefalete, açlığa, sömürüye mahkum edenlerden ve onların bu tertibinde kurtulmak istiyorsak, tıpkı dayanışma ve birlikteliği o beşerlerle da göstermek, birlikte çaba ederek kazanmak zorundayız.

Son olarak, dün aldığım büyük takviye ve yaptığım şeylerin milyonlarca beşere ulaşıyor olması beni daha da motive etti. Artık daha çok çalışarak, daha çok üreterek, daha çok paylaşarak uğraş etmeye ve rahatsızlık vermeye devam edeceğim. Tekrardan her şey için teşekkür ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir