Diyarbakır’da 1 aylık yağış 3 günde düştü

Diyarbakır’da dün kent genelinde öğlenden sonra tesirli olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Yağış nedeniyle kimi konutlarda su baskınları yaşandı. Yollarda biriken su nedeniyle trafikte aksamalar oldu. Diyarbakır-Şanlıurfa kara yolu üzerindeki Doğum Hastanesi Köprülü Kavşak’taki alt geçit suyla doldu. Alt geçitte arabalar mahsur kalırken, bölgeye gruplar yönlendirildi. Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi’nde de 5 katlı Hicret Apartmanı’nın giriş merdivenleri bodrum kata göçtü. Bina tahliye edilirken, polis takımları apartmanın etrafını güvenlik şeridi ile kapatarak tedbir aldı.

Biriken su, borularla tahliye edildi

Diyarbakır’da yağmur sonrası alt geçitte mahsur kalan 7 araba ile Ergani ilçesinde de 2 araba hasar gördü. 80 ihbarın yapıldığı mesken ve iş yerlerine ise itfaiye grupları müdahale etti. Ölen ya da yaralanın olmadığı sağanak sonrası takımların çalışması sürüyor. Kimi yerlerde biriken su, borularla tahliye edilirken birtakım yerlerde ise itfaiye erleri çalışma yaptı.

Ortalama 72,35 kilogram yağış düştü

Meteoroloji bilgilerine nazaran kentte son 3 günde tesirli olan yağış bir aylık yağışa denk geldiği öğrenildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden derlenen bilgilere nazaran Diyarbakır’ın 1991-2020 yılları ortasındaki mart ayı yağış ortalaması 66,7 kilogram olarak kayıtlara geçti. Lakin son üç günde Ergani 139,8, Çermik 118,6, Kayapınar 90, Devegeçidi 109 kilogram olmak üzere Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerine ortalama 72,35 kilogram yağış düştü.

Öte yandan bölge genelinde havanın modüllü çok bulutlu, yer yer aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği, hava sıcaklığının da 2 ile 3 derece azalacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir