Beyaz eşya satışları kasımda geçen yıla göre yüzde 19 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan Kasım bilgilerine nazaran, altı ana eser bazında iç satışlar kasım ayında geçen yıla nazaran yüzde 19 artışla 750 bin 726 adet oldu.

Aynı periyotta ihracat ise yüzde 2 artışla 2,3 milyon adet olarak gerçekleşti.

Ocak-Kasım devrinde ise iç satışlar yüzde 2 düşüşle 7,76 milyon adet, ihracat ise yatay seyirle 23,8 milyon adet oldu.

‘ENFLASYONA BAĞLI TALEP DÜŞÜŞÜ SÜRÜYOR’

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer yaptığı değerlendirmede, yılın birinci yarısındaki düşüşün akabinde iç satışlardaki toparlanma trendinin artarak devam ettiğini belirterek, “İhracatımızın yüzde 60’tan fazlasını gerçekleştirdiğimiz Avrupa’da savaş devam ederken, yüksek enflasyona bağlı talep düşüşü, global ölçekte güç fiyatları ve tedarik ile ilgili zahmetler devam ediyor” dedi.

Dinçer, “Artan güç maliyetleri ve iklim değişikliğiyle çaba hassasiyetleri doğrultusunda güç verimli eserlere ilgi dünya genelinde artıyor. Ülkemizde de bu istikamette bir talep artışı bekleniyor. Mevcut vergi siyasetlerinin yeşil dönüşüm amaçları çerçevesinde bütüncül yaklaşımla gözden geçirilmesini kritik görüyoruz” diye konuştu.

Beyaz eşya üretimi ise kasımda yıllık yüzde 3 düşüşle 3 milyon adet, Ocak-Kasım’da da yüzde 3 düşüşle 30,5 miyon adet oldu. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir