Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları New York’ta bir araya geldi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77. oturumlarına katılmak üzere New York’ta bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ABD’nin teşebbüsüyle üçlü görüşmede bir ortaya geldi.

Üçlü görüşmeye katıldıkları için Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarına teşekkür eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken son çatışmada hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve ailelerine taziyelerini iletti.

Görüşmede, savaş sonrası periyotta bölgede barışın sağlanması ve bu istikamette atılması gereken adımlar konusunda Azerbaycan’ın tavrına dikkat çeken Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 12-14 Eylül tarihleri ortasında Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyon ve hücumlar düzenleyerek çatışmalara neden olduğunu ve birkaç saat içinde elde edilen ateşkesin Ermenistan tarafından ihlal edilerek ek kayıplara yol açtığını vurguladı. Bakan Bayramov, Ermenistan’ın 30 yıl içinde Azerbaycan’ın milletlerarası tanınan topraklarının işgal edilmesinin yol açtığı derin sonuçlarına karşın, 44 günlük Vatan Muharebesi’nin çabucak akabinde barış mutabakatı imzalama teklifini ortaya koyduğunu ve bu tarafta teşebbüslerde bulunduğunu hatırlattı.

Azerbaycan’ın Ermenistan ile olağanlaşma, ulaşım temaslarının açılması, hudutların belirlenmesi ve çizilmesi, tıpkı vakitte insani istikametlerde eforlarına karşın Ermenistan’ın süreçleri engellediğini ve üçlü bildiriler çerçevesinde yükümlülüklerini ihlal ettiğini söyledi.

Bayramov, başkanlar ortasında üçlü açıklamalar ve Brüksel toplantısının sonuçlarına uygun olarak kalıcı barışın sağlanması için acil görüşmeler yapılmasının değerini vurguladı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN HUDUDUNDAKİ ÇATIŞMA

Azerbaycan Ermenistan hududundaki gerginlik, Ermenistan güçlerinin 12 Eylül gecesinde, Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan bölgelerine geniş çaplı provokasyonu sonucu çatışmanın çıkmasıyla başladı. Diplomatik temaslar sonucu, çatışmaların Azerbaycan ile Ermenistan’ın ateşkes için anlaştığı bildirildi.

Azerbaycan 79 askerin şehit olduğunu, 282 askerin ise yaralandığını açıkladı.

Ermenistan ise hayatını kaybeden Ermeni asker sayısını 207 olarak duyurdu.

Çatışmalarda hayatını kaybeden yaklaşık 100 Ermeni askerin cesetlerinden 32’si muayeneleri tamamlandıktan sonra Azerbaycan tarafından Ermenistan’a iade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir