AKP’li vekile göre vatandaş asgari ücretten mutluymuş

AKP MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, yeni minimum fiyata ait değerlendirmelerde bulundu.

Bulut, yeni taban fiyatın vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşıladığını ileri sürdü.

VATANDAŞIMIZIN MEMNUN OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Kanal23’e yapmış olduğu ziyarette konuşan AKP’li vekil Metin Bulut, 2023 yılında geçerli olacak minimum fiyatın vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, şöyle konuştu:

*Başından beri Cumhurbaşkanımız tabir ediyor, biz çalışanımızı ekonomik krize ezdirmeyeceğiz.

*Bunun bize maliyeti ne olursa olsun biz bunu sağlayacağız. Taban fiyatın artması yalnızca taban ücretliyi ilgilendiren bir şey değil, maaşı minimum fiyata endeksli olan ve genel çalışanlarında maaşına tesiri olduğu için bir kelebek tesiri yaratıyor.

*Vatandaşımızın memnun olduğunu gördük. Bakanlık son çalışmalarını yaptı, meclis açılır açılmaz gelecek gündemlerden bir tanesi, şöyle biraz içeriğini biliyorum bu EYT modeline emeklilikle yaşa takılan beşerler itiraz etmeyecek diye düşünüyorum.

YENİ MİNİMUM FİYAT AÇLIK SONUNUN ALTINDA KALDI”

Birleşik Kamu-İş, dört kişilik bir ailenin aylık besin harcamasını kapsayan açlık hududunun kasımda 8 bin 657 TL iken aralıkta 9 bin 59 TL’ye çıktığına dikkat çekti.

Yapılan açıklamada, “Açlık hududu aralıkta bir evvelki aya nazaran 402 lira artarken, besin dışındaki gereksinimler için yapılması gereken harcama 300 lira artarak 17 bin 65 liraya yükselmiş oldu. Aralıkta yoksulluk sonu evvelki aya nazaran de 702 lira arttı. 2022’de açlık hududu toplam 4 bin 493 lira, besin dışındaki gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 1192 lira yükseldi. Ailelerin besin ve besin dışı gereksinimlerini insan onuruna yaraşır bir biçimde mahrumluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama meblağını gösteren yoksulluk sonu son bir yılda toplam 12 bin 612 liralık artış gösterdi” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir